6 Nisan 2014 Pazar

Vurgun ve Derinlik Sarhoşluğu..!


Vurgun/Dekompresyon  ve  Azot/Derinlik sarhoşluğu..!!!

Basınç altında gazlar hacim değiştirir.. !

Su seviyesinde hava basıncı 1 atm dir.. Derinlik arttıkça üzerimizdeki basınç her 10 metrede 1 atm artar.

 Örnek ; Eğer su üzerinde bir balonu şişirir ve bu balonu 40 metre derinliğe indirirseniz.. su üzerinde kocaman olan balon, 40 metre derinlikte büzüşür ve küçücük olur.
 Aynı işi tersten yapalım. 40 metre derinlikte balonu şişirelim ve ağzını bağlayarak yukarıya bırakalım. Su üzerine çıkan balon hacim olarak genişler, şişerek büyür ve patlar.

 Dalgıçların  soluduğu hava kan yoluyla organlara iletilir.ve eğer 40 metreden hızlıca yukarıya çıkmaya kalkarsak.. ciğerlerimizde ve damarlarımızdaki hava genişler..  damarları tıkar.. vücutta felce hatta ölüme kadar giden hasarlara yol açar. Tıp dilinde ''dekompresyon hastalığı'', halk dilinde ''vurgun'' dediğimiz olay budur.

Bu yüzden dalgıçlar su seviyesine çıkarken belli bir yavaşlıkla çıkarlar.. ve belli metrelerde durup bekleyerek, vücutlarında genişleyen havanın solunumla dışarıya atılmasını sağlar. Bu bekleme işine dalış literatüründe '' deko'' denir.

Derinlik sarhoşluğu ;
Soluğumuz havanın % 78 i azot, %21 i oksijen, % 1 i diğer gazlardır.
Derinlik sarhoşluğu, derin dalışlarda soluduğumuz Azotun alkol sarhoşluğuna benzer  narkoz etkisi yaratmasıdır...   Dışarıdan baktığında dalgıçta her şey normal görünür ama kişide bilinç tam olarak yerinde değildir. Bu yüzden derin dalış eğitimlerinde dalgıçtan parmakla gösterilen rakamları 9 a tamamlaması istenir. Yani siz parmaklarınızla iki işareti yaparsınız. karşı taraf parmaklarıyla 7 işaretini yaparak 9 a tamamlar.. siz 4 derseniz, karşı taraf 5 i göstermelidir. Böylece kişinin bilincinin yerinde olup olmadığı kontrol edilir.

Derinlik sarhoşluğu kişiden kişiye değişir. Zayıf bünyeli kimseler yahut derinliğe alışkın olmayan kimseler 10 metrede de derinlik sarhoşluğuna yakalanabilir.

Toparlayalım.

Gazlar basınç altında şekil değiştirir..!
Alışkın değilsen Derinlik sarhoşluğuna yakalanırsın..!!
Hızlı çıkarsan vurgun yersin..!!

Yani demem şu ki ;

Türkiye siyasetinde, yahut özel işletmelerdeki yöneticilerde sık görülen hastalıklar yukarıda kısaca anlattığım dalış kuralları gibidir.

Eğitimi, karakteri, tecrübeleri yetersiz olan kişiler.. üzerlerine iş yükü ( basınç !) bindiğinde şekil değiştirir..  tanıdığımız adam gider.. tanımadığımız başka birisi gelir.!

Basınç altında karakter değiştiren bu yeni yönetici.. iktidarın nimetleri (!) ile tanışınca derinlik sarhoşluğu yaşamaya başlar.. Oturduğu koltuğun zaten kendi hakkı olduğunu.. alçak dağları kendisinin yarattığını.. etrafındaki insanların ona koşulsuz biat etmesi gerektiğine inanır. Halk arasında Buna ''zafer sarhoşluğu'' da  denilir...!

 Bulunduğunuz ekonomik, sosyal seviyeden yukarıya çok hızlı çıkarsanız.. Vurgun yersiniz..! Halk arasında buna ''ne oldum delisi'' de denilir..!!

Derinlik sarhoşluğuna yakalanan yahut vurgun yiyen yöneticiyi bu durumdan kurtaracak kişi (Buddy) Badi'sidir..  Yani Çevresidir..!

Lakin..
Ülkemizde insanlar bağlı olduğu yönetici karşısında, kafasındaki gerçekleri rahatça söyleyemez.

Çünkü eğitim sistemimizde '' hoca bana taktı '' yahut '' sus kardeşim bak şimdi hoca sana takacak'' la büyürüz..
Biat kültürü özgür ifadeyi engeller.. ifade engellenirse düşünce engellenir.. düşünce engellenirse toplum ilerleyemez...!!
Ülkemde statüko sahibi, iktidar sahibi yöneticiler kendilerine aykırı bütün sesleri bastırmak yönünde hareket eder.. çünkü bu aykırı sesleri kendi iktidarlarına bir ''tehdit'' olarak görürler.. Aile içinde, şirketlerde, kamu kuruluşlarında vs.. farklı düşünceler bastırılır..!

Sonuç :
 Çevrenizde sizden farklı düşünen insanlara takar, onları ''tehdit'' görür, onları yok ederseniz..,
  Derinlik sarhoşluğuna kapıldığınızda yahut vurgun yediğinizde etrafınızda sizi sudan çıkaracak Badi'niz kalmaz.. Etrafınızdaki yalakalarında sizi sudan çıkarmaya gücü yahut aklı yetmez.!!

Gazlar basınç altında şekil değiştirir..!
Alışık değilsen derinlik sarhoşluğuna yakalanırsın..!!
Hızlı çıkarsan Vurgun yersin..!!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.